Zdroj: Emirates

Emirates Group dnes ve své výroční zprávě vykázala ztrátu 22,1 mld. AED (6 mld. USD) za finanční rok končící 31. březnem 2021, minulý rok přitom skupina evidovala zisk ve výši 1,7 mld. AED (456 milionů USD).

  • 126 096 000 000 CZK

Tržby skupiny dosáhly 35,6 mld. AED (9,7 mld. USD), jedná se o 66% propad v porovnání s minulým rokem. Hotovostní zůstatek činil 19,8 mld. AED (5,4 mld. USD), ten se v porovnání s minulým rokem propadl o 23 % kvůli slabé poptávce způsobené četnými pandemickými restrikcemi napříč všemi obchodními divizemi a trhy skupiny.

Jeho Výsost šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, předseda a výkonný ředitel Emirates Airline a Emirates Group, uvedl: „Pandemie COVID-19 má nadále obrovský dopad na lidské životy, komunity, ekonomiky a letecký i cestovní průmysl. V roce 2020-2021 byly společnosti Emirates a dnata silně zasaženy propadem v poptávce po mezinárodních letech, jelikož celá řada zemí uzavřela své hranice a zavedla přísná cestovní omezení.“

„Naší hlavní prioritou bylo zdraví našich zaměstnanců a zákazníků, dále zachování platební schopnosti a kontrola nákladů, a v neposlední řadě bezpečné a udržitelné obnovení našeho provozu. Emirates získala kapitálovou injekci ve výši 11,3 mld. AED (3,1 mld. USD) od svého jediného akcionáře, vlády emirátu Dubaje; dnata využila různé podpůrné programy a v roce 2020-21 získala úlevy ve výši téměř 800 mil. AED. Tato podpora nám pomohla udržet provoz a drtivou většinu našich zaměstnanců. Bohužel i přesto jsme museli učinit obtížné rozhodnutí a zredukovat počet zaměstnanců v souladu se sníženým provozem.“

Poprvé v historii skupiny zasáhlo propouštění všechna odvětví společnosti, počet zaměstnanců byl snížen o 31 % na 75 145 zaměstnanců 160 různých národností. 

Díky přísné kontrole nákladů v rámci celé skupiny došlo k restrukturalizaci finančních závazků, novému sjednání smluv, přezkoumání procesů a konsolidaci operací. To přispělo k úsporám až 7,7 mld. AED během jednoho roku.

V roce 2020–21 investovala skupina 4,7 mld. AED (1,3 mld. USD) do nových letadel a vybavení, do akvizice společností a nejnovějších technologií, které umožní oživení a budoucí růst skupiny. Rovněž pokračovaly investice do iniciativ v oblasti životního prostředí a do podpory komunit a inkubačních programů, které se zaměřují na talenty a inovace a v konečném důsledku tak podpoří i budoucí růst odvětví.