Co vidět na Skiathosu

Zpět

Co vidět/navštívit na řeckém ostrově Skiathos. Tento menší ostrov se nachází na severozápadě Egejského Moře a je nejzápadnějším ostrovem skupiny ostrovů Severní Sporady. Počet obyvatel je kolem 6.000. Dopravu na ostrov zajišťuje letecká doprava a také trajekty z několika míst jako Volos, Skopelos nebo Agios Konstantinos.

Na ostrově nenajdete moc památek. Ale to vůbec nevadí, protože největším tahákem ostrova, alespoň pro mě jako avgeeka je místní letiště. Letiště Skiathos, celým názvem Skiathos International Airport, je jedním z nejznámějších letišť na světě. Letiště proslavila zdejší přistávací a vzletová dráha, která se nachází přímo u silnice, kde vám letadla přistávají přímo nad hlavou. Při vzletu zase stojíte skoro přímo za ocasem letadla a dýcháte spálený kerosin. Letiště si vysloužilo přezdívku „Evropský Sint Maarten“, po známějším letišti v Karibiku.

Dalším lákadlem ostrova jsou určitě místní pláže. Jednou z nejznámějších a často se objevujících v různých žebříčcích je pláž Koukounaries Beach.

Doprava po Skiathosu

Na ostrově by měly jezdit 3 autobusové linky. Osobně několikrát vyzkoušena jen hlavní linka po pobřeží, která začíná přímo v hlavním městě a končí na pláži Koukonaries. Tato linka má 24 zastávek a většina místních jim jednoduše říká čísly a ne názvem. Zastávky jsou na znamení, takže je třeba zmáčknout v buse červené tlačítko. Lepší, ale ne vždy proveditelné, je říct o zastavení člověku co vybírá jízdné. Tento člověk po odjezdu začne procházet autobus a vybírat jízdné, zeptá se na zastávku kam jedete, prodá vám lístek a většinou pak řve na řidiče, kde má zastavovat. Cena lístku záleží na vzdálenosti 1.60 – 2 EUR, ale já jsem vždy jel na konečnou, takže za 2 EURa. Jinak v létě počítejte, že autobusy jezdí narvaný, takže do prvního se třeba nedostanete. Ale jezdí to každou chvilku a celej den. Jízdní řády jsou na zastávkách.

Další možností je využít některou z místních půjčoven a půjčit si auto, skůtr nebo čtyřkolku.

Z letiště pěšky do přístávu ve Skiathosu mi to vždy zabralo cca. 18-20 minut svižnější chůzí.

Spotting na letišti

Vlastně největší tahák celého ostrova. Bohužel největší provoz je v měsících červenec/srpen, takže člověk co nemá rád teplo, tohle musí přetrpět. Mimo sezonu se tu mihne snad jedna jediná linka do Athén. Dalším problémem můžet být vítr, kdy klidně na poslední chvíli změní směr přistávání a tak u ranveje můžete stát zbytečně. Ale když se všechno vydaří, tak se můžete těšit na pěknou podívanou.

Nejlepší místo na sledování přistávání a vzletů najdete na těchto souřadnicích(klik). Pravděpodobně to bude i první věc, kterou uvidíte při cestě z letiště. Kousek od toho místa se nachází kavárna, ale 0,3 l voda za 1,5 EURa mě teda moc nenadchla.

Před cestou na letiště si určitě projeďte přílety a taky Flightradar24, ať tam nejdete zbytečně a také víte co kdy má přiletět.

Pláže na Skiathosu

Návštívil jsem pouze tři, takže dojmy pouze z těchto třech. Koukounaries beach, Little Banana a Paralia Megali Ammos.

První a nejznámější je Koukounaries beach, která se často objevuje v různých TOP žebříčcích. Pláž je opravdu pěkná s krásně čistou vodou a pískem. Ale musíte počítat s tím, že sem míří většina lidí. A i když nejedna média informují o tom, že v Řecku je málo turistů, tak je tu narváno.

Druhou pláží je Little Banana. Tato pláž se nachází cca. 10 minut chůze od Koukounaries, tzn. od konečné zastávka busu. Důležité je také zmínit, jedná se o nudapláž. Takže pokud vám to nevadí, tak zde je klid a žádný davy. Pár lidí jsem tam zaregistroval i plavkami. U pláže jsou k pronajmutí lehátka se slunečníky a také je tu bar.

Poslední pláží kde jsem byl, tak je Paralia Megali Ammos. Pláž se nachází 10-15 minut chůze z centra Skiathosu, pravděpodobně nejbližší pláž ve městě. Na vykoupání dobrý, ale pokud srovnáte s jinými plážemi tak není o co stát. Obyčejná pláž a voda nebyla ani moc čistá.

Levné jídlo na Skiathosu

Pokud vás zajímá kam na levný oběd, večeři nebo jenom rychlou svačinu, tak tady pár tipů. Za ty 4 dny co jsem strávil na ostrově, jsem si oblíbil dvě restaurace. Jedná se o takový spíše fastfood „noname Gyros“ a restauraci „I Love Souvlaki“. Souvlaki/gyros v pita chlebu za 2.50-3 EURa, tzatziki 3 EURa. Obě restaurace najdete přímo v centru města.

Staré město Skiathos

Staré město je plné malých spletitých uliček, kde se snadno ztratíte. Hlavní turistická ulice s restauracemi a obchody se jmenuje Papadiamantis a prochází středem starého města. Pokud budete chtít krásný výhled na město, tak se vydejte k Agios Nikolaos Church, kde se nachází terasa s vyhlídkou.

Ubytování na Skiathosu

Ubytování na ostrově jsem řešil přes Airbnb i přes Booking. Bohužel pokud cestujte sami, tak na ubytku moc nepošetříte. Cenově se nejlevnější nabídky pohybovaly začátkem srpna kolem 1.300-1.500 Kč a to jsem na to koukal dost dopředu (s blížícím se odletem se to překvapivě nijak nezvyšovalo).

První ubytko bylo Pension Ververi. Bohužel rezervováno kvůli kreditu přes Airbnb, takže pravděpodobně kvůli tomu asi nejhůře umístěný pokoj. Vůbec bych si na toto ubytko nějak nestěžoval, jelikož bylo čisté, vlastní koupelna, lednička, klimatizace a od přístavu 2 minuty chůze. Bohužel stěny jak z papíru a můj pokoj se nacházel přímo u vstupu do penzionu, takže mi dveře třískaly přímo u hlavy. Cena za dvě noci 3.095 Kč.

Druhé ubytování jsem měl v Alkmene Studios. To se mi líbilo o dost víc než předchozí. Cena za noc byla 1.200 Kč. Pokoj čistej a velkej i s balkonem. Wifi a klimatizace zdarma. Check-in jsem raději hlásil dopředu. Takže na recepci byla nějaká uklízečka, která pak volala majitelce.

Jediné mínus bych dal za polohu, jelikož ubytko se nachází až na konci hlavní turistické ulice. Tzn. cca. 7-10 minut k přístavu.

Letenky na Skiathos

Nejlevnější variantou, jak na řecký ostrov letět, je linka nízkonákladové letecké společnosti Ryanair z Vídně. Letenky se pohybují cenově i od 518 Kč do cca. 3000 Kč. Záleží na cestovním období a jak vychytáte akci. Letos (2021) se daly vychytat letenky i na léto za cca. 800-900 Kč.

Z Prahy na ostrov žádná aerolinka nelétá, takže budete muset volit let s přestupem. Na 90 % to bude s aerolinkou Aegean Airlines přes Athény. Zde ale musíte počítat s cenou kolem 5000 až 8000 Kč.

Aktuální nabídku akčních letenek na Skiathos naleznete níže.

5
1