Aktuální cestovánína Ukrajinu
Jaké to je cestovat v aktuální situaci z České republiky na Ukrajinu. Pokud jste očkovaní, tak se dá říct, že cestování je docela snadné. Neočkované čeká testování a aplikace.
Očkovaný cestující
Pokud máte kompletní očkování, tak před cestou vás čeká akorát nákup letenky a také povinné uzavření cestovního pojištění, které kryje náklady související s léčbou COVID-19. Toto pojištění je třeba uzavřít s pojišťovnou, která sídlí nebo má pobočku na Ukrajině.
Já jsem využil stránek Visit Ukraine, kde si pohodlně vyberete jednu z pojišťoven a uhradíte poplatek. U všech to píše stejnou cenu, platil jsem za 3 dny 3.56 EUR.
Uzavřené pojištění i ukončené očkování, kontrolovali jak při odletu z Pardubic, tak i pří příletu ve Lvově.
- kompletní očkování
- cestovní pojištění
Neočkovaný cestující
Pokud nejste očkovaní, tak před cestou je potřeba negativní antigenní nebo PCR test ne starší než 72 hodin. Uzavření cestovního pojištění jak je uvedeno výše. Instalace aplikace Vdoma do mobilu (viděl jsem že celníci to kontrolovali).
Po vstupu na Ukrajinu, musíte do 72 hodin nastoupit do samoizolace. Během těchto 72 hodin máte možnost absolvovat antigenní nebo PCR test (negativní výsledek=žádná samoizolace). Je potřeba absolvovat v akreditovaných laboratořích, seznam zde. Do 72 hodin je také možné opustit Ukrajinu a není potřeba test, pokud ho nevyžaduje destinace kam vstupujete.
- PCR nebo antigenní test
- cestovní pojištění
- aplikace Vdoma
- PCR nebo antigenní test do 72 hodin od vstupu
Od 21. října mění Ukrajina podmínky pro cesty mezi regiony. Tzn. že například pro vnitrostátní let se musíte prokázat očkováním nebo testem.
Lvov
Nějaké malé postřehy z ukrajinského Lvova. Pokud bude chtít z ČR cestovat do Lvova, tak nejlepší volba je zvolit aerolinku Wizz Air z Pardubic. Zpáteční letenky na webu dopravce 518 Kč (na opodu kolem 4 stovek).
Nabídka akčních letenek na Ukrajinu
Doprava z letiště do centra je momentálně trošku zmatečná. Oficiální web letiště informuje o trolejbusu č.29 a některé další weby i o mašrutce, ale při mé návštěvě z letiště nic takového nejezdilo. Do centra jezdil akorát autobus, který ale vůbec nebyl označen, ale byl to jedinej bus co jezdil na letišti. Cena i trasa odpovídá busu „Airport„. Cena 10 UAH.
Ubytování ve Lvově. Vyzkoušel jsem dvě ubytka, jedno můžu doporučit a jedno určitě ne.
Hotel Cisar
V centru jsem bydlel v Hotel Cisar za 580 Kč/noc. Dost mě překvapuje jejich hodnocení na booking, kde mají 7.9. Osobně maximálně tak 4. Starý nábytek, zatuchlá koupelna a v noci mi nad hlavou snad probíhala rekonstrukce, už nikdy. Přišel jsem ve 13:45 a musel čekat na check-in do 14:00.
Advenus Hotel
Druhé ubytko jsem volil kvůli velmi brzkému odletu co nejbliže letišti. Advenus Hotel se nachází cca. 10 minut chůze od letiště, takže ideální. Pokoje čisté, prostorné a moderní. V okolí hotelu klid. Nedaleko hotelu je i obrovské nákupní centrum Victoria Gardens. Dal bych jim klidně 9 z 10 a to i přesto, že najít tenhle hotel není lehké. Mě nakonec zachránila místní teta, která se mnou šla snad 5 minut, aby mi ukázala vchod do hotelu. Vchod se nachází v garáži a jede se výtahem k recepci 😀 Cenově to vycházelo kolem 500 Kč/noc.
Jinak co dělat ve Lvově. Projít si historické centrum města a navštívit pár restaurací a kaváren a dát si dobrou ukrajinskou kuchyni.
Skvělý, chystám se na Ukrajinu v sobotu a na ten Lvov se (i díky tomuhle článku) těším obzvláště.